Вік порід області живлення для кварцитів родіонівської світи інгуло-інгулецької серії (Жовтянська ділянка Правобережного району)

ЗаголовокВік порід області живлення для кварцитів родіонівської світи інгуло-інгулецької серії (Жовтянська ділянка Правобережного району)
Тип публікаціїJournal Article
Рік публікації2019
АвториАртеменко, ГВ, Шумлянський, ЛВ, Хоффманн, А, Беккер, АЮ
Abbreviated Key TitleDopov. Nac. akad. nauk Ukr.
DOI10.15407/dopovidi2019.12.065
Номер видання12
РозділНауки про Землю
Нумерація сторінок65-74
Дата публікації12/2019
МоваРосійська
Анотація

Криворізько-Кременчуцька структура є частиною системи рифтогенних структур, які утворилися в Сарматському сегменті Східноєвропейського кратону в кінці неоархею. Ця область простягається з півночі на південь на 800 км, має ширину понад 800 км. Етапи формування цих структур вивчені ще дуже слабо. До числа основних невирішених проблем належать вік їх фундаменту (консолідації) Східноєвропейського кратону, час закладення рифтів та хроностратиграфічне розчленування осадово-вулканогенних порід, що їх складають. Криворізько-Кременчуцька структура утворилася в західній частині Середньо при дніпровського кратону, тектонічні блоки якого простежуються до Західноінгулецького розлому. Вивчення кластогенного циркону з метатеригенних порід вздовж всієї Криворізько-Кременчуцької структури дає змогу встановити склад і вік порід консолідованого до кінця архею фундаменту, на якому вона сформувалася. Методом LA-ICP-MS визначено U-Pb вік популяцій кластогенного циркону з кварцитів родіонівської світи інгуло-інгулецької серії (Жовтянська ділянка Правобережного району) — 2,68; 2,93 та 3,2 млрд років. Кластогенний циркон неоархейського (2,68 млрд років) віку в Криворізько-Кременчуцькій структурі встановлений вперше. Близький до нього вік мають інтрузії калієво-натрієвих гранітів у Східноганнівській смузі — 2,62 млрд років. На Воронезькому кристалічному масиві внутрішньоплитні (анорогенні) метаріоліти лебединської серії (2,62 млрд років) підстеляють курську серію, а гранітоїди атаманського комплексу (2,6—2,4 млрд років) такого ж генезису складають численні тіла в обрамленні ранньопротерозойських складчастих структур. На підставі одержаних нових геохронологічних даних можна припустити, що в Правобережному районі Криворізько-Кременчуцької структури присутні кислі магматичні породи, близькі за віком до неоархейських гранітоїдів атаманського комплексу і кислих метавулканітів лебединської серії Воронезького кристалічного масиву, які пов’язані з раннім етапом формування неоархейських рифтогенних структур.

Ключові словаU-Pb ізотопний вік, інгуло-інгулецька серія, кварцит, кластогенний циркон, Правобережний район